Mütevelli Heyeti Başkanımızın Mesajı

Sevgili Netkent Ailesi,

Değerli Rektörümüz Prof. Dr. Tayfun Turgay hocamızın 19 Mayıs mesajında duyurduğu burs programımızı bugün itibarıyla başlatmanın onuru yaşıyoruz.

Ülkemizin evrensel teknolojik gelişimine öncülük etmek ve 1 milyon yazılımcı hedefine destek sağlamak amacıyla 2020-2021 Güz döneminden başlamak üzere Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Lisans Bölümüne her akademik dönem tam burslu (%100 burslu) 100 öğrenci alacağız.“YARINLAR BİZİM EĞİTİM BURSU” kapsamında; İlk bölümü 5 yıl sürecek ve toplam 1.000 öğrencinin 4 yıllık yazılım mühendisliği bölümüne kabul edileceği bu burs programında, öğrencilere toplam 4 milyon Amerikan Doları değerinde eğitim bursu vereceğiz.

Bununla birlikte, tüm mühendislik fakültesi öğrencilerimize ve akademisyenlerimize yönelik; gerek bireysel gelişimlerine, gerekse ülke ekonomimize katkı sağlayacak Uluslararası bir Yazılım Kuluçka Merkezinin de hazırlıklarını sürdürüyoruz.

Hedefimiz çok açık; Aziz vatanlarımız Türkiye’nin bir yazılım devi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de bir yazılım üssü olmasına destek verecek, küresel düzeyde rekabet edecek bilgiye sahip, konusunda ve entelektüel anlamda tam donanımlı, bilimsel gelişimi kucaklayan mühendisler yetiştirmek.

Üniversitemizin kuruluş idealini yani Doğan Ülkümüzü sonsuza kadar yaşatacak bu bilim yuvasında, Türkiye’nin, KKTC’nin, Türk Dünyasının ve evrensel bilim hayatının yükselmesine ne kadar katkı sağlayabilirsek kendimizi o kadar mutlu hissedeceğiz.

Uzun süredir Mütevelli Heyetimiz ile Akademik ve İdari Yönetimimizin üzerinde titizlikle bu eğitim burs programı ve tüm mühendislik fakültesi öğrencilerimizi kapsayacak Kuluçka Merkezi için pandemi sürecinde dahi, emek harcayarak hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan tüm çalışma arkadaşlarıma özellikle teşekkür ediyorum.

Bu vesile ile bir diğer teşekkürüm de Netkent’in 2020-2021 Akademik yılında eğitimlerini kesintisiz olarak sürdüren tek Üniversite olmasını sağlayan; başta Değerli Rektörümüz olmak üzere; fedakar hocalarımıza, öğrencilerimize, idari ve teknik tüm çalışma arkadaşlarımıza…
İlk online Türk Üniversitesi sıfatını taşıyan bir kuruma bu yakışırdı ve sizler bunu başardınız. Bu gururu yaşattığınız için Mütevelli Heyetimiz adına teşekkür ediyorum. Hepinize minnettarım.

En içten sevgi, saygı, sağlık ve başarı dileklerimle,

Vedat Eşkinat