NETKENT ile COMSTECH / CCoE arasında Akademik İşbirliği Anlaşması imzalandı

Üniversitemizin; İslam İşbirliği Teşkikatı Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Daimi Komitesi (COMSTECH) Mükemmeliyet Konsorsiyumu “COMSTECH Consortium of Excellence (CCoE)” üyeliğini kayıt altına alan anlaşma, zoom üzerinden yapılan resmi bir törenle 20 Nisan 2021 / Salı günü Rektörümüz Prof. Dr. Tayfun Turgay ve COMSTECH Genel Koordinatörü Prof. Dr. M. Iqbal Choudhary tarafından imzalanmıştır.

Üniversitemizin kabul edildiği COMSTECH Mükemmeliyet Konsorsiyumu (“COMSTECH Consortium of Excellence (CCoE)”) COMSTECH ve Pakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından “Bilim Diplomasisi Girişimi” çerçevesinde başlatılmış olup Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik alanlarında İslam İşbirliği Teşkilatı üye devletlerinin önde gelen akademik ve araştırma kurumlarına COMSTECH Mükemmeliyet Konsorsiyumu bünyesinde işbirliğinde mükemmeliyeti yaratmak üzere faaliyete geçirilmiştir.

COMSTECH ( Organisation of Islamic Cooperation Standing Committee on Scientific and Technological Cooperation) İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Daimi Komitesi’nin kısaltılmış ismidir. Ocak 1981’de Mekke'de düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 3. İslam Zirvesi tarafından kurulmuştur. Merkezi Pakistan’dadır ve başkanlığını Pakistan Cumhurbaşkanı Dr. Arif Alvi yürütmektedir.

COMSTECH Genel Kurulu; 4 kıtaya yayılmış 57 devletin Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Yüksek Öğretim Bakanlıkları olan üyeleri tarafından 2 yılda bir toplanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’ni Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsil etmektedir.

COMSTECH İcra Kurulu; İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri, COMSTECH Genel Koordinatörü ve 9 üye ülkenin temsilcilerinden oluşmaktadır. Şu anki mevcut üyeler; Cezayir, Kazakistan, Nijerya, Pakistan, Filistin, Katar, Suudi Arabistan, Togo ve Türkiye’dir.

COMSTECH Sekretaryası; aynı zamanda İcra Kurulu Başkanı (CEO) görevini yürüten COMSTECH Genel Koordinatörü Prof. Dr. M. Iqbal Choudhary tarafından yönetilmektedir.

NETKENT ile COMSTECH / CCoE arasında imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde; başta Pakistan olmak üzere İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerdeki üniversitelerle sürdürülebilir ve kalıcı akademik çalışmalar en kısa sürede başlatılacaktır.