Rektörümüz Prof. Dr. Tayfun Turgay’ın 20 Temmuz mesajı

‘’20 Temmuz 1974’te gerçekleşen Mutlu Barış Harekâtı, KKTC Devleti’nin egemen varlığının temelinin atıldığı gündür. Bugün Kıbrıs Türk halkının can güvenliğinin ve özgürlüğünün teminat altına alındığı gündür.

Kutlu olsun.

20 Temmuz, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde bağımsız, özgür ve egemen bir halk olarak varlığı geleceğe taşıma açısından çok önemlidir. 48 yıl önce bugün Kıbrıs Adası’nın Yunanistan’a bağlanmasına Anadolu ve Kıbrıs Türkü’nün el birliği ile engel olunmuştur.

Kıbrıs Türk halkı, geçmişte yaşananları bir daha yaşamamak için, eşit ve egemen varlığının, özgür yaşamasının simgesi olan KKTC Devletine, her koşulda sahip çıkmalı ve geleceğe taşımalıdır.

Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığı uğruna mücadele eden özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ü ve kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş’ı, sonsuz minnet ve rahmetle yâd ediyorum

Mutlu Barış Harekâtına katılıp omuz omuza savaşan Mehmetçik ve Kıbrıslı mücahitlerimize şükranlarımı iletir, tüm şehitlerimizi rahmetle anar, Kıbrıs Türkü’nün Barış ve Özgürlük Bayramını kutlarım. Yüce Türk Ulusuna kutlu olsun.


Prof. Dr. Tayfun Turgay

Rektör