Rektörümüzün 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı

“Kıbrıs Türk halkının yıllar süren bağımsızlık mücadelesi sonucunda, büyük bedeller ödeyerek, kendi hür iradesiyle kurduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 38’inci kuruluş yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyoruz.

15 Kasım 1983, Kıbrıs Türk Halkı için özgürlük anlamına gelen onurlu bir tarihtir. Yüce Türk Ulusunun kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk Halkı, bu tarihten itibaren kendi devlet çatısı altında, huzur ve güven içerisinde bir yaşama kavuşmayı başarmıştır.

Cumhuriyetimizi yüceltmek için eğitim kalitemizi yüksek tutmak, donanımlı ve kendine güvenen gençler yetiştirmek, büyük gayret ve fedakârlıklarla bu mücadeleyi zafere dönüştüren Kıbrıs Türk halkının mücahitlerine ve her fırsatta bize destek olan anavatan Türkiye’de yaşayan soydaşlarımıza minnetimizi aktarmak en önemli görevimizdir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 38’inci Kuruluş Yıldönümü vesilesiyle, bu mücadelenin bugünlere taşınmasında bizlere öncülük eden başta Dr. Fazıl Küçük, Rauf Raif Denktaş ve mücadele arkadaşları yanında, vatanı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimize, tüm gazilere ve destekleri ile her daim bizlere güç veren Anavatan Türkiye’ye minnet ve teşekkürlerimi sunarım.

Emanetiniz emin ellerdedir.

Yüce Türk Ulusuna, tüm halkımıza kutlu ve mutlu olsun.”

 

Prof. Dr. Tayfun TURGAY
Rektör