Çağrı Merkezi
0(212) 333 8910
Sıkça Sorulan Sorular (SSS)
Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Hakkında

Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi ne zaman Kuruldu?
Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi, küresel e-öğrenim sektörünün bölgedeki en önemli oyuncusu olarak 2018-2019 eğitim döneminde eğitim vermeye başladı.

Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi’nin Kurucuları Kimdir?
On yılı aşkın bir süredir e-öğrenim sektörünün farklı alanlarında yatırım yapmış iş adamları Vedat Eşkinat ve Ali Eşkinat tarafından kurulan üniversitede, uluslararası deneyime sahip kadrolu akademisyenlerin yanı sıra, alanında büyük başarılara imza atmış, iş dünyasında tanınmış profesyoneller seminer ve ders katılımlarıyla da görev almaktadır. Akademik yeterliliklerinin yanı sıra öğrencileri gerçek iş dünyasına başarıyla taşımak ana hedeflerden biridir.
Mütevelli Heyeti
Akademik Kadro

Netkent’de Örgün Eğitim Var mıdır?
Netkent, eğitimin internet üzerinden elektronik araçlar ve yazılımlar ile verildiği, e-sınıflardaki interaktif yapının kurulduğu, öğrencinin bireysel olarak çalışabildiği, zaman ve mekân bağımsızlığı sağlayan, danışman destekli ve sürekli kontrol edilebilen bir eğitim modelini uygulamaktadır. Eğitim dili Türkçe’dir. Netkent’de Örgün Eğitim Bulunmamaktadır. Akademisyenler dersleri canlı olarak internet ortamında interaktif olarak vermektedir. Derse katılım gösteremeyen öğrenciler daha sonra ders kaydının videosunu seyredebilecektir.

İnovatif eğitim modeli ile öğrenciler, eğitimin her aşamasında öğretim üyeleri ile elektronik ortamda canlı etkileşim olanağı bulmaktadır. Tüm eğitimi interaktif bir şekilde dijital ortamda gerçekleştirilen ve öğrencilerine ikinci üniversite imkânı da sunan Netkent’te kayıtlar da web üzerinden alınmaktadır.

Eğitim Dili nedir?
Eğitim dili Türkçe’dir. Ayrıca Öğrencilerimiz Cambridge Üniversitesi yayınevi tarafından hazırlanmış İngilizce öğretim setinden ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Cambridge Üniversitesi tarafından yapılacak sınav sonrasında öğrencilerimiz 4 seviyeden birine yerleştirilecektir. Öğrenci başlayacağı seviyeden itibaren ilgili dönem dersini alabilecek ve Eğitimin sonunda B1 seviyesinde Cambridge başarı sertifikası alacaktır.

Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi Eğitim Sistemi


Derslere devam zorunluluğu var mı?
Derslere %60 oranında devam zorunluluğu vardır. Ancak kaçırdığınız dersleri sonradan izlediğinizde derse devam etmiş sayılırsınız.

İnteraktif dersleri kaçırırsam sonradan izleyebilir miyim?
Kayıtlı öğrenci bilgilerinizle sisteme girerek kaçırdığınız interaktif dersleri sonradan izleyebilirsiniz.

Kaçırdığım interaktif dersleri sonradan izlediğimde derse devam etmiş olur muyum?
Kaçırdığınız dersleri sonradan izlediğinizde derse devam etmiş sayılırsınız.

Webcam’im yok canlı derslere katılabilir miyim?
Bilgisayarınızda bulunan webcam ile canlı derslere katılabilirsiniz. Eğer webcam’iniz yoksa harici bir webcam ile canlı derslere katılabilirsiniz.

Kayıt ve Öğrenci Olma Koşulları

Netkent’e kayıt yaptırmak için herhangi bir sınava girmek gerekiyor mu?
Hayır. Netkent’e sınavsız kayıt yaptırabilirsiniz.

Kimler Netkent’e Kayıt Yaptırabilir?
 • Herhangi bir Örgün ve/veya uzaktan eğitim yükseköğretim programı mezunları
  • Lisans programlarından mezun olanlar,
  • Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanlar ve diğer yükseköğretim kurumlarının açıköğretim programlarından mezun olanlar,
 • Halen herhangi bir lisans programında öğrenci olanlar. (Ancak, bu durumdaki adayların diploma alabilmeleri, devam ettikleri lisans programını başarı ile bitirmeleri koşuluna bağlıdır. Diploma hakkı alamayan öğrencilerimiz eğitimleri sonunda diploma yerine resmi Bitirme Belgesi verilecektir.)
 • Meslek Yüksek Okulu ve ön lisans Mezunları (Ancak, bu durumdaki adayların diploma alabilmeleri, Netkent dışında herhangi bir lisans programını başarı ile bitirmeleri koşuluna bağlıdır. Diploma hakkı alamayan öğrencilerimiz eğitimleri sonunda diploma yerine resmi Bitirme Belgesi Verilecektir. )

Halen bir MYO ön lisans programlarında kayıtlı öğrenci veya MYO ön lisans programı mezunu olan adaylar Netkent’e başvurabilir mi?
MYO ve önlisans mezunları, herhangi bir lisans programı bitirme şartı ile Netkent’e başlayabilir. Lisans Programını bitirdiğinde Netkent diplomasını da almaya hak kazanır.

Ön lisans öğrencileri Netkent programlarına özel öğrenci statüsünde kabul edilir. Ön lisans öğrencileri YÖK tarafından tanınan bir üniversitenin lisans tamamlama programını bitirip diplomalarını ibraz ettikleri takdirde Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi diploması alabilirler.

Lisans öğrenimim devam ediyor, Netkent’e Lisans kaydı yaptırabilir miyim?
Evet. Lisans öğreniminiz devam ederken Netkent’e kayıt yaptırabilirsiniz. Ancak Netkent’ten Lisans diplomanızı alabilmeniz için devam ettiğiniz lisans programından mezun olma şartı aranmaktadır.

Lisans öğrenimim devam ediyor, Netkent’e Yüksek Lisans kaydı yaptırabilir miyim?
Evet. Gerek Başka Üniversitelerde, gerek Netkent’de Lisans öğreniminiz devam ederken Netkent Yüksek Lisans Programlarına Özel Öğrenci Statüsünde kayıt yaptırabilirsiniz. Ancak Netkent’ten Yüksek Lisans diplomanızı alabilmeniz için devam ettiğiniz lisans programından mezun olmanız ve 1,5 sene zaman geçmesi gerekmektedir.

Netkent’te aynı anda iki ayrı programda çift anadal eğitimi alınabilir mi?
Evet alınabilir. Bu öğrenciler için özel bir indirim de uygulanır.

Kayıt için hangi evraklar gerekiyor?
 • 1 adet fotoğraf
 • Kimlik Belgesi
 • Halen kayıtlı öğrenciler için öğrenci belgesi
 • Mezun öğrenciler için diploma veya geçici mezuniyet belgesi
 • Daha önce üniversite eğitimi almış fakat tamamlamamış öğrenciler için geçmiş dönemlere ait not dökümü
 • Yurt dışında eğitim alan Türk uyruklu öğrenciler için diploma denklik belgesi
 • Türkiye’de eğitim alan yabancı uyruklu öğrenciler için Türkçe Dil Yeterlilik belgesi
 • Kampanya ve Özel Burs İmkanlarından Yararlanabilmeniz için gerekli olan ispat belgesi (İkametgah, Meslek Kimlik Kartı, Engelli Sağlık Raporu vs

Üstten ders alıp erken bitirme gibi bir durum olabilir mi?
Üstten almak istediğiniz dersler eğer o dönem açılıyorsa ekstra ücret ödemeden alınabilir ve eğitiminizi erken tamamlayabilirsiniz.

Öğrenci kartı alabilir miyim?
Öğrenci kartlarımız kayıt işleminin ardından posta yolu ile gönderilecektir.

Verdiğiniz öğrenci kartı ile Türkiye’de İstanbul Kart gibi indirimli taşıma kartlarına başvuru yapabilecek miyiz?
Şu an için maalesef yok. Bu konuda ki çalışmalarımız devam ediyor.

Öğrenci belgesini talep ediyorum nasıl alabilirim?
0212 315 89 10 numaralı Öğrenci İşleri Telefonunu Aradığınızda size Öğrenci belgesi gönderilecektir.

İkinci üniversite askerliği erteler mi?
Hayır ertelemez.

Kayıt olurken askerlik durum belgesi getirmem gerekir mi?
Hayır gerekmiyor.

İlk Üniversite Olarak Netkent’de okuyabilir miyim?
Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC Vatandaşı olmayan öğrenciler ilk Üniversite olarak Netkent’de okuyabilir. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının YÖK Denklik Belgesi Başvurusu yapabilmesi için en az bir Lisans bölümü mezunu olması gerekmektedir.

Yurtdışında YÖK tarafından tanınmayan bir üniversiteden mezunum, Netkent'te ikinci üniversite okuyabilir miyim?
Netkent öğrencisi olabilmek için YÖK’ün tanıdığı bir üniversiteden mezun olmanız gerekmektedir.

Ödeme ve Kampanyalar

Yıllık ücretlerinizde artış olacak mı?
Üniversitemizdeki programların ücretleri yıllık enflasyon oranını geçmeyecek şekilde arttırılacaktır. Özel kampanyalar dahilinde tüm eğitim programının ücretini tek seferde indirimli ödeyen öğrenciler bu zamlardan etkilenmeyecektir.

Banka havalesi ile ödeme yapabilir miyim?
Evet, havale ve eft yöntemi ile ödeme yapabilirsiniz. Kayıt sayfasında üniversitemizin hesap numaralarını görebilirisiniz.

Burs İmkânı var mı?
Fiyatlar ve Kampanyalar Sayfasını incelerseniz dönemsel olarak sunduğumuz indirim ve burs imkanlarından haberdar olabilirsiniz

Sınavlar ve Değerlendirme

Bir eğitim öğretim yılında kaç sınav var?
Yıl içerisinde en az 1 vize 1 final olacaktır. Ders yılı başında her öğretim görevlisi kendi dersi ile ilgili bilgiyi öğrencileriyle paylaşacaktır.

Sınav sistemi nasıl olacak?
Sınavlarımız test usulü yapılacaktır. Vize sınavları online, final sınavları ise sınav merkezlerimizde gerçekleştirilecektir.

Sınavlar için İstanbul'a mı gelmek zorunda mıyız?
Hayır. Final Sınavlarımız tüm Türkiye’de ve KKTC’de belirlenecek olan sınav merkezlerinde yapılacaktır. Sınav salonları İl Merkezlerinde olacaktır. Yurtdışında ikamet eden ve Türkiye’de ve KKTC’de belirlenen sınav merkezlerine gelemeyeceğini ispatlayan öğrenciler Akademik Kurulun Onayı ile online sınav ya da proje ödevleri ile değerlendirilebilecektir.

Online sınavlar için sınav güvenliği nasıl sağlanıyor?
Netkent olarak son teknolojiyle donanmış bir altyapıya sahibiz. Bu konu ile ilgili gerekli tüm güvenlik önlemlerini sağlamıştır.

Üniversitede ders geçme sistemi nasıldır?
Uzaktan öğretim öğrencilerinin bir dersten doğrudan geçebilmeleri için yarıyıl/yılsonu sınavından 100 üzerinden en az 60 puan almaları gerekir.

Bütünleme sınavları olacak mı?
Hayır. Final sınavları sonucunda geçer not alamayan öğrenciler o dersi bir sonraki dönem tekrar etmek zorunda olacaktır.

Kayıt Dondurma

Kaydımı dondurabilir miyim?
Evet. Dondurulmak istenen sürenin eğitim öğretim ücretinin 1/3 ünün yatırılması durumunda dondurma işlemi yapılabilir. Kayıt dondurulan süreler öğrenim süresinden sayılmaz.

Eğitimlerinin Denklik ve Muafiyetleri
YÖK Denkliği Var mı?
Netkent, bir KKTC Üniversitesidir. Bu nedenle YÖK’ün Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanınma ve Denklik yönetmeliğine tabidir.

YÖK’ün Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanınma ve Denklik Yönetmeliğine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/12/20171205-4.htm

Denklik
“Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanınma ve Denklik Yönetmeliği” başlıklı yönetmelik 20.02.2016 tarih ve 29630 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
5 Aralık 2017 Tarih ve 30261 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği” 3. Maddesinde Denklik kavramı, “Yükseköğretim Kurulunca tanınan bir yurtdışı yükseköğretim kurumundan alınan ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarının ilgili eğitim düzeyindeki kazanımlar bakımından Türkiye’deki yüksek öğretim kurumlarınca verilen ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomalarına eşdeğerliğinin tespit edilmesi” şeklinde tanımlanmaktadır.
Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi lisans programlarının müfredat, eğitim, ölçme ve değerlendirme yapısı mevcut ilgili YÖK yönetmeliklerine uygun olarak hazırlanmış ve uygulanmaktadır.
Bu kapsamda Netkent lisans programlarının öğrencileri mezuniyetleri sonrası yine mevcut yasa ve yönetmeliklere uygun olarak YÖK denkliği almak için bireysel olarak başvuru hakkına sahiptirler. Aynı Yönetmeliğin 10. Maddesinde de “Uzaktan Eğitim Tanıma ve Denklik İşlemleri” başlığı altında Uzaktan öğretim programlarından alınan diplomaların tanıma ve denklik işlemleri için gereken hususlar da açıkça belirtilmektedir.

Özetle tüm Netkent Lisans Programlarının müfredatları tamamen YÖK başvurusuna uygun bir şekilde hazırlandığı ve Türkiye'de eşdeğerleri olduğu için YÖK denklik başvurusunda sorun yaşanmayacaktır ve denklik alamamak için de hiçbir hukuksal neden bulunmamaktadır. Şu an için Sadece Hukuk Yüksek Lisans Programımızın Türkiye’de herhangi bir muadili program olmadığı için YÖK mevzuatına göre denkliğe uygun değildir.

Akreditasyon

Bir diplomanın belirli bir yükseköğretim alanında geçerli olan yeterlilikleri taşıdığına dair ulusal veya uluslararası kuruluşlar tarafından verilen bir belgedir. Bu belgenin alınabilmesi belli şartlara bağlıdır ve bu şartlar programdan programa değişmektedir. Ancak akreditasyon başvurusunun yapılabilmesi için öncelikle programın mezun vermiş olması gerekmektedir. Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi, ilk mezunlarını vereceği 2022 yılı ve sonrasında akreditasyon başvurularını gerçekleştirecektir

Bu tanım çerçevesinde Türkiye’de eşdeğer programı bulunan Netkent programları mezunları, YÖK’e bireysel olarak denklik için başvurabilecektir.

YÖK Üniversitenizi tanınmakta mıdır?

Netkent, bir KKTC Üniversitesidir. Bu nedenle YÖK ün Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanınma ve Denklik yönetmeliğine tabidir. YÖK’ün tüm Yurtdışı Yükseköğretim kurumlarını için uyguladığı mevzuat neyse Netkent için de bu geçerli olacaktır.

Tanınma

5 Aralık 2017 Tarih ve 30261 sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği'nin 5.1.a maddesinde bir yükseköğretim kurumunun tanınması için aranan koşullardan ilki şöyledir, " Diplomayı veren yükseköğretim kurumunun faaliyet gösterdiği ülke yetkili makamlarınca kendi yükseköğretim sistemi içinde akademik derece vermeye yetkili bir kurum olarak kabul edilmiş olması”, Üniversitemiz KKTC’nin yüksek öğretim konusundaki yetkili mercii Yüksek Öğretim Planlama Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) tarafından 4 Şubat 2010 tarih ve 33/2006 sayılı karar ile kurulduğundan yukarıda bahsi geçen ilgili yönetmelik maddesi uyarınca YÖK tarafından tanınmaktadır.
Üniversite açma ön izin belgesi : 31.12.2009
Fakülte, bölüm ve program izin belgesi : 04.02.2010
Öğretime başlama izin belgesi : 08.11.2016
Uzaktan eğitim bilgilendirme yazısı : 26.01.2018
Açma ön izni bilgilendirme yazısı : 07.02.2018
YÖDAK web sitesi bilgilendirme yazısı : 08.11.2018

Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği kapsamında YÖK denkliği için mezuniyet sonrası başvuruda bulunabilir ve YÖK denklik belgenizi alabilirsiniz.

Denklik sınavı gerekiyor mu?

Hayır, Herhangi bir Denklik sınavına girmeniz gerekmemektedir. Tüm Eğitim Müfredatımız YÖK denkliğine uyumlu bir şekilde hazırlanmaktadır.

Önceki üniversitemden aldığım derslerden ders muafiyeti yaptırabilir miyim?
Öğrenci kaydınız yapıldıktan ve İlgili derslerin önceki üniversitede başarıyla tamamlanmış olduğunun resmî belgesi öğrenci tarafından sunulduktan sonra daha önce aldığınız derslerin not dökümü ve içerik detayları ile birlikte Üniversite Yönetimine bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Akademik Kurulun Değerlendirmesinden sonra eğer uygun görülürse ders muafiyetiniz sağlanabilir. Dilediğiniz takdirde Muaf tutulduğunuz derslere sınav zorunluluğu olmadan online olarak katılım gösterebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC Vatandaşları Dışında Eğitim Almak İsteyenler

Türkiye Cumhuriyeti ya da KKTC vatandaşı değilim. Netkent’de okuyabilir miyim?
Eğitim dili Türkçedir. Türkçe seviyesi yeterli olan herkes Netkent’de öğrenci olabilir.